Club app icon

Pitchero Club

The official Weston-super-Mare RFC app

View

Weston at Bridgwater on Saturday in Somerset Cup quarter-final

5 years ago By john harding

Weston United at home to Winscombe and Weston Athletic away to Culverhaysians - all the team news. Forget Christmas shopping and support Weston Rugby

Weston-super-Mare make the short trip down the M5 to College Way on Saturday afternoon to face Bridgwater & Albion in the quarter-finals of this season’s Renault Somerset Cup, kick off 3pm.

This will be the 13th meeting between the two sides in the competition and both clubs know that league status counts for nothing when it comes to local bragging rights going in to the festive period.

The sides have met in four Somerset Cup finals with the honours shared, the last being in 2007 at Wellington when Weston won 33-7. Bridgwater won 38-10 at Burnham-on-Sea in the first round of this season’s competition while Weston had a bye.

Having lost 9 of 14 league games so far this season Bridgwater have struggled but they have won their last three home matches including last weekend’s 36-16 win over North Dorset to take them out of the relegation zone.

Bridgwater have named an unchanged starting line-up while Weston have moved Ross Bennett to scrum half, Harry Jones comes in at full back with James Arnold starting on the left wing.

There is still one outstanding first round tie to be played between Hornets and Wellington which will take place on December 29 as will the quarter-final tie between Old Redcliffians and Taunton.

The winners of the first round tie between Hornets and Wellington will be away to Cup holders North Petherton in the quarter-finals on a date to be advised along with the other match between Clevedon and Bristol Harlequins.

Bridgwater & Albion (home v Weston-super-Mare, 3pm): Stuart Heal; Garryn Basson, Rob Allen, Ollie Dunn, Tom King; Dominik Griffin, Roger Drabble; James Bryant, Matt Hastie, Christian Preece, Rob Thompson, Matt Northey, Nick Spellissy, Mitch Windsor, Dan Kemmish (capt). Reps: Gavin Knight, Rob Prescott, Doug Page-Symonds, Sam Russell, Joe Stradling, Will Kerry, Nick Francis.

Weston-super-Mare: Harry Jones; Marc Oupoh, Sam Smee, Sylvan Edwards, James Arnold; James Mackay, Ross Bennett; David Swann, David Burge (capt), Phil Hobbs, Harry Somers, Ash Russell, George Sparks, Kevin Hobbs, Paul Morrissey. Reps: Steve Donegan, Craig Withers, Shaun Eaton, Andy Glen, Chris Young, Luke Blizzard.

Weston United, who slipped to their first defeat last weekend at Gordano after six victories in a row in the Tribute Somerset Premier, will be at home to North Somerset neighbours Winscombe in a match re-arranged from November 24

Weston United (home v Winscombe, 2.30pm): Carl Fletcher; Matt Burns, Dave Steele, George Kimmins, Paul Sprague (capt); Dan Lomax, Ollie Trott; Dave Price, Dave Bird, Mark Matthews, Simon Hudson, Aaron Collins, Merv Down, Matt Deacon, Tom Main. Reps: Jake Whatley, Stuart Board, Jon Filer.

In the Tribute Somerset 2 North league, Weston Athletic are away to Old Culverhaysians who are just three points above them in the table after both sides lost their games last time out,

Weston Athletic (away v Old Culverhaysians, 2.30pm): Zac West Gall; Rob Blackborow, Ollie Caton, Darren Hancock, Henry Monelle; Darren Burns, Dan Prime; Darren Wheatley, Grahame Hill (capt), Blain Bryant, Will Hunt, Laszlo Noszkay, Darren Doughty, Adam Fisher, George Wright. Reps: Rich Frost, Kavon Young, Rich Bishop.

Where next?

Weston 1st XV game against Bridgwater - CANCELLED Weston's Somerset Cup game against Bridgwater has been cancelled due to a water-logged pitch.
Senior Training TImes Over the Christmas & New Year Break Director of Rugby Simon Godfrey has detailed the training times over the festive period

Comments

Loading comments

Fixtures
Sat 17 Nov
a
1st XV Newton Abbot
League TBC
h
Wanderers (4th) - S2N Bristol Telephone Area
League TBC
h
United (2nds) Old Redcliffians II
League 14:30
a
Development (3rd) - S2S Minehead Barbarians II
League 14:30
Sun 18 Nov
h
Under 11s Dings
Friendly 10:00
h
Under 10s Dings
Friendly 10:00
h
Under 9s Dings
Friendly 10:00
h
Under 8s Dings
Friendly 10:00
h
Under 6's and 7's Dings
Friendly 10:00
h
Under 16s Midsomer Norton
Cup 11:00
a
Under 15s TBA
Friendly 11:00
h
Under 14s Chard RFC
Cup 11:00
a
Under 13s Clevedon RFC
Friendly 11:00
h
Colts Hornets
Friendly 14:00
Sat 24 Nov
h
1st XV Cleve
League 14:30
a
United (2nds) Burnham-on-Sea
League 14:30

News sponsors

Affiliations

Club sponsors